0 342 211 99 00

Haberler

Çocuklarınızı Soğuktan Koruyun!

Çocuklarınızı Soğuktan Koruyun!

Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Koruyun.

Özellikle okul döneminde olan çocuklarda grip gibi sürekli görülen üst solunum yolu hastalıklarının yanı sıra, mide ve bağırsak enfeksiyonlarıyla da sık karşılaşılıyor. Özel Deva Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Tekinkuş, soğuk havalarda çocuk sağlığını korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

Soğuk algınlığı, grip, bağırsak enfeksiyonları... Kış döneminde çocukların en sık yaşadığı bulaşıcı hastalıklar, ebeveynlerin de en çok endişe ettiği konuların başında geliyor. Çocuklarını kış hastalıklarından korumak için anne babaların bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önemli

Sağlıklı bağışıklık sistemi için en önemli anahtarlar, düzenli uyuma, dengeli beslenme ve yeterli sıvı alımının sağlanmasıdır. Demir, multivitamin, çinko, D vitamini eksikliği tespit edildiği durumlarda tedavi edilmesi çok önemlidir. İştahsız ve sağlıksız beslenen çocukların alamadığı vitamin ve mineraller zaman zaman multivitamin içeren şuruplarla giderilmelidir. Ihlamur, ekinezya gibi bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları, pekmez ve bal gibi besinlerin özellikle kış aylarında tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırın  


Kreşlerde, okullarda gerekli temizlik önlemlerinin alınması, oyuncakların, yüzeylerin uygun şekilde temizlenmesi ve her şeyden önce çocukların küçükten itibaren hijyen kuralları konusunda eğitilmesi çok önemli. El temizliğine özellikle dikkat edilmeli. Çocuklara ellerini uygun sürede su ve sabun kullanarak yıkamaları gerektiği öğretilmeli.

Hava soğuk diye havalandırmayı eksik etmeyin

Çocuklarda basit bir soğuk algınlığı ve nezle ile başlayan hastalıklar grip, bronşit ve zatürreye ilerleyerek daha ciddi bir tablo oluşturabilmektedir. Bu dönemde çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir.

 

Bu enfeksiyonlara yol açan mikropların çoğalmaları için gereken en uygun ortam, bu mevsimde sağlanmaktadır. Havalandırılmayan odalar, ofisler, okullar ve düşen hava sıcaklığı mikropların çoğalmasına neden olmaktadır. Hava soğuk da olsa bulunulan mekanları havalandırmak ve çocukları dış ortamlara çıkarmak gerekir. 

 

Hastalıklardan korunmak için;

·         Çocuklara dengeli beslenme ve düzenli uyuma alışkanlığı kazandırılmalı

·         Çocukların yaşına uygun aşılamaları tamamlanmalı, gerekli ise grip aşısı yaptırılmalı

·         Sigara dumanı ve kirli havalı ortamlardan çocuklar uzak tutulmalı

·         Ev ve okullardaki klima bakımları düzenli yaptırılmalı

·         El yıkama alışkanlığı kazandırılmalı

·         Bebeklerin yatarak beslenmesi ve ağızda biberonla uyuması engellenmeli

·         Anne sütüyle beslenme özendirilmeli