0 342 211 99 00

Haberler

Hayata Tutunmayı Başardı

Hayata Tutunmayı Başardı

Organları dışarıda doğan bebek, Gaziantep Özel Deva Hastanesi’nde hayata tutunmayı başardı

Ailesi Gaziantep'te yaşayan Suriyeli Baran bebek, beş bin doğumda bir görülen bir sorunla gözlerini dünyaya açtı. 35 haftalıkken karın duvarı kapanmadığı için karaciğer, mide, dalak ve ince bağırsağı dışarıda doğan Baran bebek, geçirdiği 5 ameliyatın ardından yaşam mücadelesini kazandı.

Hamilelik sürecinde bebeğinin organlarının dışarıda olduğu belirlenen anne Ronya Mamuh, 1,5 ay önce Gaziantep Özel Deva Hastanesi’nde 35 haftalık, 2 kilo 395 gram ağırlığında erkek bebek dünyaya getirdi.

Baran ismi verilen bebek, doğumun ardından başlatılan özel bir süreçle tedavi altın alındı. Bebeğin karaciğer, mide, dalak ve ince bağırsağı 5 ameliyatın ardından karın içine yerleştirildi.

Anne Ronya Mamuh, süreç içerisinde bebeğinin ve kendisinin çok acı çektiğini ancak Baran Mamuh'un hayata tutunmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.

"BEŞ BİN DOĞUMDA BİR GÖRÜLÜYOR "

Gaziantep Özel Deva Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Ahmet Üzger, bebeğin beş binde bir görülen karın duvarındaki rahatsızlıkla doğduğunu söyledi.

Bebeğin 35 haftalık olmasına rağmen 1,5 ayda 5 ameliyat geçirdiğini aktaran Üzger, şunları kaydetti:

"Bu tür bebeklerde dolaşım problemi ve enfeksiyon riski oluyor. Bebek doğduktan sonra yeni doğan ünitesine aldık. Karın dışındaki organları her ameliyatında kademeli olarak yerleştirildi. Çok şükür toparladı. Normal insan gibi yaşamına devam edecek. Beslenme problemi yok. Karın duvarında hiçbir sıkıntı yok. Mutluluk verici bir sonuca ulaştık."

Gaziantep Özel Deva Hastanesi Çocuk Cerrahı Prof. Dr. Haluk Ceylan da bebeğin doğar doğmaz ilk ameliyata alındığını aktardı.

Bebeğin karın duvarını kapatamadıkları için yama yaptıklarını anlatan Ceylan, "Bölgeyi yama tabir edilen örtüyle kapattık ve bebeği yoğun bakıma aldık. Birer hafta aralıklarla koyduğumuz yamayı küçülttük ve son ameliyatta karın tamamen kapatılmış oldu. Aslında ilk ameliyatta karnın kapatılması gerekir ama bağırsak ve karaciğer dışarıda olduğu için bu mümkün olmadı. 4 hafta yoğun bakımda kaldı. Bir de kasık fıtığı vardı. Onun da ameliyatını yaptık. Önemli olan çocuğun yoğun bakımdaki bakımı. Bu bir ekip işiydi. Yoğun bakımdaki ekibe de çok teşekkür ederim. Güzel bir ekiple süreci tamamladığımız için mutluyum." değerlendirmesinde bulundu.