0 342 211 99 00

Haberler

Yaşama Tutunma Sevinci!

Yaşama Tutunma Sevinci!

BEBEK DOSTU HASTANEDEN BÜYÜK BAŞARI

Özel Deva Hastanesi’nde, 24 Haftalık 700 gr Dünyaya Gelen Bebek Çalışmaz'ın, Yenidoğan Yoğun Bakım’daki  4,5 Aylık Yaşama Tutunma Serüveni Mutlu Sonla Bitti

Özel Deva Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Nihat Akgül, anne karnındaki rahat, huzurlu ortamı erken terk etmek zorunda kalan Bebek Çalışmaz’ın Yenidoğan Yoğun Bakım’daki serüvenini anlattı; 

“24 haftalık 700 gr olarak hastanemizde sezeryanla doğan Bebek Çalışmaz’ın ilk doğduğunda akciğerleri ve diğer tüm organları gelişmediğinden ameliyathanede müdahaleleri yapılıp Yenidoğan Yoğun Bakım’a alındı ve solunum cihazına bağlandı. 100 gün solunum cihazında kalan bebeğimizin kalbinde, böbreklerinde ve bağırsaklarında problemleri mevcuttu. Tüm dünyada bu tür bebekler için yaşam sınırı anlamına gelen “gri zon” ifadesi kullanılır ve yaşama şansı çok düşük olan hasta grubu olarak tanımlanır. Yaşasalar bile büyük bir kısmında kafa içi kanamaları, bağırsak delinmesi, körlük, sağırlık, oksijene bağımlılık ve hatta Serebral Palsi gibi sorunlarla taburcu edilirler. Bizim bebeğimiz 4,5 ayın sonunda 2250 gr, son 10 gündür oksijen almayan, ağızdan beslenen, görme ve işitme taramaları yapılmış, tartı alan tüm mevcut taramaları normal olarak ailesine teslim edildi.”

UMUTSUZ BEBEĞİMİZ HAYATA TUTUNDU

Bebeğinin sağlıklı bir şekilde yaşama tutunmasından endişe duyan Anne Bedriye Çalışmaz, “Bebeğimin doğumundan bugüne kadar Deva Hastanesi’ndeki aile ortamı bizde oluşan umutsuzluğu gün geçtikçe azalttı. Bebeğimizi görmeye her geldiğimizde ona anne şefkatiyle bakıldığına şahit olduk. Bizi daima bilgilendiren ve umudumuzu yitirmememizi sağlayan başta doktorumuz Nihat Bey’e, hemşirelerine ve tüm Deva ekibine her şey için çok teşekkür ediyoruz ” şeklinde duygularını paylaşarak, mutluluğuna Deva ailesini ortak etti. 

“YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM BAŞARISI” 

Çalışmaz ailesinin ilk günlerde bebekleriyle ilgili hiç umutları olmadığını dile getiren Dr. Akgül, “4,5 ayın sonundaki ailenin mutluluğu Yenidoğan Yoğun Bakım ekibi olarak bizleri daha iyi şeyler yapmaya teşvik edici cinsten bir motivasyon kaynağı olmuştur. Tüm dünyada böyle bebeklerin yaşaması ve yaşayanlarında sekelsiz taburcu edilmesi bir Yenidoğan Yoğun Bakım başarısı olarak tanımlanır ve bu başarının altında işini ciddiyetle yapan iyi yetişmiş bir ekiple mümkün olabilmektedir. Özel Deva Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ekibi olarak Gaziantep halkına dünya standartlarında hizmet vermeye gururla devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.