0 342 211 99 00

Haberler

Bademcik İhmale Gelmez!

Bademcik İhmale Gelmez!

Bademcik İhmale Gelmez!

Yarıyıl tatili başlamak üzere. Çocukların dinlenip, ikinci döneme hazırlık yaptığı sömestr tatilinde, sağlığın da ihmal edilmemesi gerekiyor…

Özel Deva Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Emre Polat Canbolat, özellikle bademcik sorunu olan çocuklar için ara tatilin önemli bir fırsat olduğunu belirterek, çocuk sağlığı konusunda alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda sık sık enfekte olan bademciklerin ileriki yaşam süreçlerinde eklem romatizması, kalp kapakçığı ve böbrek yetmezliği gibi sıkıntılara neden olabileceğini dile getirdi.

Eskiden korkulu rüya olan bademcik ve geniz eti ameliyatlarının, son teknoloji bipolar koter yardımı ile daha az ağrılı ve kanama olmadan yapıldığını söyleyen Op. Dr. Canbolat, hastaların aynı gün içinde taburcu edilerek 5 gün sıvı diyet uygulamasından sonra normal hayatlarına sağlıklı bir şekilde dönebileceklerini söyledi.

Bademcik ameliyatı için yarıyıl tatili ideal zaman
Bademcik ameliyatı olması gereken çocuklar için yarıl tatili mutlaka değerlendirilmelidir. Çocuklarda yapısal olarak zaten dar olan ve havayolunu tıkayan bademcikler, irileştiğinde boğazın çapını daraltarak, çocuklarda horlama, huzursuz uyku, gece terlemeleri ve uykuda nefes tıkanmalarına yol açar. Tedavi edilmezse çocuklarda büyüme ve gelişme bozuklukları, saldırganlık, huysuzluk ve öğrenme güçlüklerine neden olur. Sömestr tatilinde yapılan ameliyat sayesinde bademcik sorunundan kurtulan çocuklar, daha rahat ve sağlıklı bir okul ve özel yaşama kavuşmaktadır.

Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

 Ameliyat öncesi en az bir hafta aspirin alınmaması gerektiğini vurgulayan Canbolat, “Özellikle erişkin hastalar kumadin gibi bazı kan sulandırıcılar kullanıyorlarsa bunlar uygun zamanda kesilmelidir. Hastanın ameliyat sırasında başta bademcik iltihabı olmak üzere enfeksiyonu olmamalıdır. Ameliyat sonrası ilk gün hastaya ödem ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacağı için dondurma verilir. Bunun yanı sıra boğazdan kolay geçecek yumuşak gıdaları içeren bir diyet listesi verilir. Yine ameliyat sonrası hekimin reçetelendirdiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılmalı, ameliyat öncesi aspirin alınmadığı gibi en az 2 hafta da ameliyattan sonra aspirin alınmamalıdır” şeklinde açıklama yaptı.