Haberler / Antikor Testi

Antikor Testi

Özel Deva Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Murat POLAT, Antikor testleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede küresel salgın haline dönüşen yeni tip koronavirüs ile kimlerin karşılaştığını tespit etmek için test yapmak, küresel pandemiyi yavaşlatmanın en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. COVID-19 pandemisinin devam ettiği bu günlerde salgına uygun yanıtların belirlenip yönlendirilmesi için, yüksek güvenilirliğe, hassasiyete ve özgüllüğe sahip tanı testlerinin gerekliliği önemle vurgulanmaktadır.

Antikor nedir?

İnsan vücudu birçok enfeksiyona karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir. Antikorlar enfeksiyondan sonra test edilen kişilerin kanında bulunabilir ve insanların enfeksiyona karşı bağışıklık cevabını gösterir.

Antikor testleri enfeksiyonlara yanıt olarak oluşturulan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analizidir. Antikor test sonuçları özellikle az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti açısından da önemlidir.


Antikor testi neden önemlidir?


Antikor testleri, kişinin daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını tespit etmeye ya da virüsü fark etmeden taşıyabilen ve yayılmasına neden olan hastaların tespitine yöneliktir. Antikor testleri kişinin test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair bilgi vermez.

Antikor testleri ayrıca SARS-CoV-2 hakkında aşağıdaki gibi bazı temel soruların cevaplanmasına ve önleyici stratejilerin belirlenmesine yardımcı olabilir:

  • Toplumda virüs bulaşan kişi sayısını saptamada,
  • Hastalığa yakalandığını fark etmeden yayılmasına neden olan kişileri tespit etmede,
  • Hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için alınan önlemlerin etkinliğinin değerlendirilmesinde,
  • Enfekte olan çalışanların bağışıklık düzeylerini belirleyerek, güvenli işe dönüş zamanının saptanmasında,
  • Bağışıklığı olan bireylerin, şartları sağlamaları durumunda yakınları ya da ihtiyacı olan ağır hastalar için plazma vererek tedavilerine katkıda bulunmalarında.

“Testler gelişi güzel yapılmamalı”
Antikor testlerinin gelişi güzel her yerde yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Murat Polat “Biyogüvenlik çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından da bu testlerin çalışma yetkisi Covid-19 hastalığının tanı ve tedavisini yapan kurumlara verilmiştir” ifadelerini kullandı. Yeni koronavirüsün tanısı için laboratuvar ortamında test yapılması gereklidir. Koronavirüsün kesin tanısı moleküler testler ile gerçekleştirilir.