Sağlık Rehberi / Profileoplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu

Profileoplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu

Profileoplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu


Yüzdeki oran, kişinin özelliğini ve güzelliğini belirler. Yüz bölgesindeki oranlar bu bölgenin üçe bölünmesiyle sağlanır. Alın yüzün ortasına ve çeneye bölündüğünde, bu bölgelerin birbirleriyle olan açıları yüzün yüzünü güzel, orantılı ve çekici olarak belirler.
Bu açıların keskinliği veya yuvarlaklığı, sert veya yumuşak görünen kişiyi, çocuksu görünümü veya eski bir görünümü etkiler. Zamanla bu açılardaki değişim, görünümü etkileyen yaşlı özellikleri aktarır.

Yüz bir bütündür...
Türk ırkında alın bölgesi daha düzdür. Bu bölgedeki açı yani alın bağı kişinin çocuksu ve genç görünmesini sağlar. Burun üzerindeki alın bölgesinin açısı bombardıman kadar önemlidir. Bu açı özellikle burun ameliyatlarında göz önünde bulundurulan bir bölgedir ve düzgün bir burun yapmak için yeterli değildir. Burun bölgesinin alnı ile üst dudağın çene, çene ve üst dudağa oranı ve mesafesi önemlidir.
Yüz burun, alın ve çene ile orantılı olduğunda 1/3 oranında kalan bir yer ile örtülmelidir. Alın bölgesinin çok kısa olması burun ve yüzün güzelliğini olumsuz etkiliyor. Yine çok uzun mesafeli alınlarda burun ve çene küçük orantısız ve çıkıktır, tüm oran yüzün güzelliğini bozabilir gölgeleyebilir.

Açıların oranı genç gösterir
Alın bölgesi protezler, dolgular veya yağ enjeksiyonları ile burun ile orantılı olabilir. Aynı şekilde çok çıkıntılı çene yapısı da burnun güzelliğini ve profil oranlarını olumsuz etkiler. Bu durumlarda çeneye yapılan küçük cerrahi müdahaleler de burnun güzelliğini arttırır. Çenenin oranı, burnun iyi bir kısmında olmasının yanı sıra güzelliği de etkiler. Çene bölgesine hafif bir dolgu veya yağ enjekte edilerek veya çok küçük çene yapısına sahip hatlara çene protezi yerleştirilerek bir oran elde edilebilir. Profilde burnun yanında dudağın yapısı, duruşu, dolgunluğu ve çıkıntısı önemlidir. Alt dudağın daha dolgun olması tercih edilirken özellikle üst dudağın ön kısmının aşırı profili güzelliği olumsuz etkileyebilir. Profilin güzelliği açısından dudak tarafı görüntüsü orantılı olabilir ve gerekirse dolgu yapılarak desteklenebilir.

Kusursuz yüzünüz ve diğer estetik ameliyatlarınız için Deva Hastanesi'nden randevu alın!