Sağlık Rehberi / Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Zorlukları

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Zorlukları

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Zorlukları


Sadece solunum problemleri nedeniyle yapılan önceki ameliyatlar: (septoplasti)
Rinoplasti kozmetik bir prosedür olarak popülerlik kazanmadan önce, burnun dış görünümünü değiştirmeden nefes almayı iyileştirmek için operasyonlar daha sık yapılırdı. Bu ameliyatların arkasındaki temel fikir burundan girmek ve bükülmüş burun kıkırdağını çıkarmaktır. Bu durumda hasta ikinci bir ameliyata girmeye karar verdiğinde burunda yeterli kıkırdak olamazdı. Bu nedenle kulaktan veya kaburgadan kıkırdak gerekebilir. Ameliyat olmamış bir burun üzerinde çalışmak daha büyük zorluklar doğurur.
Daha önce bir rinoplasti geçirmiş hastaların revizyonu:


Bazı hastalarda, burun kıkırdakları daha önceki ameliyatlarda zaten kullanıldığı için kulaktan veya kaburgadan kıkırdak alınması gerekebilir. Başka zamanlarda gerekli olmayabilir. Sadece ameliyat sırasında ekstra kıkırdağın gerekli olduğu görülebilir.
Cilt, önceki ameliyata bağlı olarak alttaki kemik ve kıkırdak dokusuna sıkıca yapışır. Bu nedenle burun derisini altta yatan kemik ve kıkırdaktan daha iyi ayırmak için revizyon ameliyatı yapmadan önce yara iyileşmesi bitene kadar beklemek gerekir. Bunun için en uygun zaman dilimi bir yıldır. Ancak cilt yapısına bağlı olarak revizyon ameliyatı altıncı ay gibi erken bir tarihte yapılabilir.
Yaralı burun derisi önceki ameliyatın bir sonucudur. Örneğin, burnunuzdaki cildi yorgan olarak hayal ederseniz, yaralı yerler farklı cilt kalınlığına sahip olacaktır. Bu nedenle, burun estetiği yapan doktor altta yatan kemik ve kıkırdak dokusunu doğru oluştursa bile, üst üste binen cilt burnun her yerinde değişken kalınlıkta ise bazı bölgelerde hafif cilt zayıflığından dolayı çöküntüler olabilir.


Daha önce 2 veya daha fazla burun estetiği geçirmiş hastaların revizyonu:
Bu hastalar için tehlikeler (kıkırdak gereksinimi, cilt yapışması ve cilt kalitesinin bozulması gibi) gerçektir.
İki veya daha fazla prosedürden geçtikten sonra, bu risklerin gerçekleşmesi çok daha olasıdır.
Neden bu kadar çok doktor revizyon ameliyatına karşı çıkıyor?
Bunun birkaç nedeni var:
1. Revizyon ameliyatı için doktorun deneyimi yetersizdir. Bu tamamen tipiktir çünkü revizyon ameliyatları büyük bir uzmanlık gerektirir.
2. Revizyon işlemleri sırasında mükemmel sonuçlar elde etmek imkansızdır. Daha önce hiç ameliyat olmamış hastaların başarılı sonuçlara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Revizyon prosedürlerinin sonucu ilk prosedürden daha iyi olsa da, hastaların beklentileri karşılanmayabilir.
3. Küçük, belirsiz sorunlar için revizyon ameliyatına ihtiyaç duyan hastalar, prosedürün ne kadar zor olacağını tahmin edemezler. Bazen hastalar, sonucun orijinalinden daha az çekici olacağının farkında olmadan tertemiz ve zarif burunlarını yeniden yaptırmaya çalışırlar. Bu durumda cerrah, hastayı korumak ve herhangi bir zararı önlemek için ameliyat yapmayı reddedecektir.
Hastalar revizyon ameliyatı isteyip istemediklerine nasıl karar vermelidir?
Revizyon ameliyatı olmaya karar verirken önerimiz şu şekildedir: Burnunuzda belirgin, belirgin bir eğrilik, şiddetli bir burun damlası ve / veya ciddi bir burun çökmesi varsa başka bir ameliyat yaptırmayı düşünebilirsiniz. Ancak revizyon ameliyatlarıyla ilgili tehlikeler çok büyük olduğu için küçük sorunlar için ameliyat olmaktan kaçının. Tehlikeler küçük sorunlara değmeyebilir.
Rinoplasti randevusu almak için Deva Hastanesi ile iletişime geçin.