Sağlık Rehberi / Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç (Intermittent Fasting) tükettiğiniz besinlerin gün içerisinde farklı saat aralıklarına yayılmış halde düzenleme yapılarak tüketilmesidir. Aralıklı oruç birbirini takip eden yeme ve açlık pencerelerinden oluşan beslenme döngüsünü kapsamaktadır. Sağlıklı ve temel besin öğelerini yeteri kadar içeren menüler ile zayıflama sürecine yardımcı olur. Özellikle kalan dirençli kiloları vermede çok etkilidir.

Aralıklı oruç programlarında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 Aralıklı oruç programı uygularken vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğeleri bir diyetiyen tarafından hesaplanmalı ve menüler kişinin yaşam kalitesini iyileştircek şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlanan programların kişiye özel ve ulaşılabilir olması çok önemlidir. Her bireyin beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzı farklıdır bu etkenler göz ününde bulundurulmadan uygulanan aralıklı oruç programları sağlığı iyileştirmede yeterli olmaz. Bu yüzden diyetisyen tarafından oluşturulmuş kişiye özel aralıklı oruç programları uygulamak gerekmektedir.

Aralıklı Oruç Programının Faydaları nelerdir?

Aralıklı oruç programlarının zayıflama alanında faydalarını görebilmek için besin öğelerinin yeterli miktarda alınması çok önemlidir. Aksi takdirde besin yetersizliği ve kas kaybı gözlenebilir. Bu yüzden bir diyetsiyen kontrolünde uygulanması ve takip edilmesi şarttır. Aralıklı oruç programının sağlıklı besinlerle planlanırken, vücudumuzun gün içerisinde ihtiyaç  duyacağı tüm besin öğelerini kapsayan menülerden oluşmuş olması çok önemlidir. Bunun dışında aralıklı oruç programının sağlık için faydaları şöyle sıralanabilir:

İnsülin duyarlılığında artış sağladığını gösteren çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

İnsülin direnci hastalarında iyileşme sağladığı görülmüştür.

Doğru fiziksel aktivite ile insülin direncinin azalmasına fayda sağlamakta ve ilaca olan bağlılığı azaltmaktadır.

Tip 2 diyabet riskine karşı kan şekeri regülasyonunu sağlayarak diyabet daha oluşmadan önlemektedir.

Vücuttaki trigliserit seviyesini düşürmektedir.

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) kimler için uygun değildir?

Bazı özel durumlarda Aralıklı Oruç yapılması önerilmez. Bunların en başında kan şekeri ile ilgili problemi olanlar yani şeker hastaları (diyabet) gelir. Tansiyon düşüklüğünden muzdarip bireylerin aralıklı oruç yapması önerilmez. Özellikle yeme bozukluğu geçmişi olan bireyler aralıklı oruç yaparken zorlanacağı için bu bireylerin aralıklı oruç yapması tavsiye edilmez. Çok zayıf bireylerin, gebelik planlayan kadınların, hamile ve emziren annelerin yoğun spor yapan bireylerin aralıklı oruç uygulamaları sakıncalıdır.