Sağlık Rehberi / Bebeklere 6 aydan önce su verilmez

Bebeklere 6 aydan önce su verilmez

Bebeklere 6 aydan önce su verilmez

Normal şartlarda anne sütü alan bebeklere 6 aydan önce su verilmez. Bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütünden karşılar.

Bebeklere ne kadar su verilmeli

Su, hayatın temel kaynağıdır ve bebekler için de büyük önem taşır. Ancak, bebeğinizin su tüketimi yetişkinlerinkiyle farklılık gösterir. Özellikle ilk altı ay boyunca, anne sütü alan bebeklere su verilmesine gerek yoktur. Anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan suyu karşılar ve diğer besin değerlerini sağlar.

Ek besinlere geçildikten sonra su verilmesi gerekebilir, ancak bu süreçte suyun hijyenine dikkat edilmelidir. Kaynatılıp ılıtılmış su kullanılmalıdır.

İshal varsa…

İshal, kusma gibi durumlarda veya sıcak havalarda, bebeğinizin sıvı kaybını gidermek için daha fazla suya ihtiyacı olabilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuza danışarak bebeğinize uygun miktarda su vermelisiniz.

Susuzluğun zararları

Çocuk susuz kaldığında böbrek yükü artar ve yetmezlik gelişebilir. Ayrıca bıngıldak çökmesi ve aşırı dehidratasyon durumları da ölüme bile neden olabilir. Özellikle yaşamın ilk 6 ayında anne sütü alan bebeklerin yeterli miktarda emzirilmeleri bu sorunların önüne geçer. İlk 6 aydan sonra ise ebeveynlerin çocuklarına belirli aralıklarla su vermeleri gerekir.