Sağlık Rehberi / Bel Kayması Nedir?

Bel Kayması Nedir?

Bel ağrısı nedeniyle doktora başvuran hastaların yaklaşık %5'inde sırt kayması olduğu tespit edildi. Lomber kayma, omurga kemiklerinin birbirinin üzerinden ileri veya geri kaymasıdır. Tıp dilinde bel kayması için spondilolistez terimi kullanılır.
Bir kolye veya tespih üzerindeki boncukların ip veya zincir vasıtasıyla birbiri ardına belli bir sıraya dizilmesi gibi, omurga kemikleri de belli bir sıraya göre birbiri üzerine dizilir. Kemikler arasındaki eklemler ve bağlar, omurga kemiklerinin birbirleri üzerinde düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlar.
Lomber kayma durumunda omurilik kanalından geçen omurilik ve sinirler gerilebilir, sıkıştırılabilir ve baskı altında olabilir. Germe, sıkışma ve tahriş nedeniyle bel fıtığı semptomlarını taklit eden kalça ve bacaklarda bel ağrısı, ağrı, uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Nadir durumlarda lomber kaymaya bağlı sinir sıkışması nedeniyle hastanın idrara çıkma ve dışkılama işlevleri etkilenebilir.
Omurlar arasındaki eklemlerin lomber kayması;

- Doğuştan gelen hastalık, eski bir kaza veya çarpmaya bağlı hasar, zorlanma nedeniyle stres kırığı dediğimiz eklem kırıkları, eklem iltihabı veya romatizma gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.
- Jimnastik ve ağırlık kaldırma gibi bazı spor aktivitelerinde, spor yapmaya başlayan çocuklarda veya gençlerde beldeki aşırı zorlanma nedeniyle omurga kemikleri arasındaki eklemlerde fark edilmeden gelişen stres kırığı adı verilen küçük kırıklar nedeniyle bel kayması da gelişebilir.
- Yaşlı insanlar, stres kırığı olsun ya da olmasın, eklem ve bağların aşınması ve yıpranması nedeniyle bel burkulmaları da geliştirebilirler.

Nasıl teşhis edilir?
Normal bel filmleri genellikle bel kaymasını teşhis etmek için yeterlidir. İleri ve geri eğilme ile hastanın omurga kemikleri arasındaki kaymanın artıp artmadığını bilmek tedavi planlaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle omurganın farklı pozisyonlarında röntgen filmleri yapılmalıdır. Normal röntgen filmlerinde tespit edilmesi her zaman kolay olmayan stres kırıklarını aramak için bilgisayarlı Tomografi yapılabilir. MRG ile omurganın yapısı, eklemlerin ve sinirlerin durumu, sinir sıkışmaları incelenir.

Nasıl tedavi edilir?
Lomber burkulmanın tedavisi, beli zorlayan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla başlar, omurga eklemlerinde kırık veya çatlakların gelişmesine ve beli zorlayan hareketlerin kısıtlanmasına yol açar.

Bel kaymasının tedavisi için şikayetleri şiddetli olmayan ve kayması şiddetli olmayan hastalarda ağrı kesici, fizik tedavi uygulamaları, kilo vererek bel üzerindeki yükü azaltmak, bel ve karın kaslarını güçlendirmek gibi tedaviler denenmelidir.
Başlangıçtaki basit tedavilerle bel kaymasının neden olduğu ağrı ve benzeri şikayetlerde hasta için kalıcı olarak tatmin edici bir gerileme sağlanabilirse bel kayması ameliyatı yapılmasına gerek yoktur.

Ameliyata ihtiyacın var mı?
İlaç ve benzeri birinci basamak tedavilerle ağrı ve diğer şikayetler kalıcı olarak giderilemiyorsa, Omurga kemikleri arasında normalden daha fazla hareketlilik tespit edilirse, Omurilik ve sinirler üzerindeki baskıya bağlı tahriş veya hasar varsa bel kayması ameliyatı yapılmalıdır.
Bel kayması ameliyatına karar vermek için omurlar arasında anormal derecede hareket olup olmadığına karar vermek önemlidir.

Bel Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Bel burkulmaları son derece riskli görülen ve genel olarak halk tarafından sakat veya felç olacakmışım gibi korkulan ameliyatlardır.
Bir yandan ameliyat ekibinin deneyimi, diğer yandan ameliyatlar sırasında kullanılan ve operasyonu daha güvenli hale getiren teknolojik olanaklar operasyonların risklerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bir yandan omurilik ve sinirler üzerindeki baskıyı gidermek, diğer yandan omurilik kemiklerinin düzgün ve dengeli bir şekilde birbirinin üzerinde durmasını sağlamak için bel kayması ameliyatı yapılır.
Omurilik ve sinirler üzerindeki baskıyı gidermek ve sinir dokularını gevşetmek için ameliyat sırasında baskı yapan kemik dokusunun bir kısmı törpülenebilir veya çıkarılabilir. Omur kemiklerinin dengeli bir şekilde hizalanmasını ve ağrıya neden olmadan birbirine kaynaşmasını sağlamak için ameliyat sırasında vida veya platin olarak bilinen kemikleri birbirine doğru sabitleyen sistemlerin kullanılması gerekir.
Bel kayması ameliyatından sonra kemikler düzgün kaynaşmaya başlayana kadar bel korsesi kullanmak gerekir. Daha sonra hastaya bel ve karın kaslarını güçlendirecek egzersizler önerilir.

Deva Hastanesi'nde tedavi olmak için tıklayın!