Sağlık Rehberi / Beslenme Hakkında Merak Ettikleriniz

Beslenme Hakkında Merak Ettikleriniz

Beslenme Nedir?

Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Bireyin, ailenin ve toplumların birinci amacı, sağlıklı ve üretken olmaktır. Sağlıklı ve üretken olma durumunu etkileyen faktörlerin başında beslenme gelir.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna yeterli ve dengeli beslenme denir.

Günümüzde beslenme bozukluğuna bağlı olarak birçok hastalık meydana gelmektedir, hem sağlıklı bir vücut hem de iyi bir görünüş kazanmak için Özel Deva Hastanesi diyetisyeninden kişiye özel beslenme programınızı temin edebilirsiniz. Kişiye özel programlar yaş, cinsiyet, meslek, sağlık durumu ve yaşam biçimi göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Beslenme ve Diyet bölümümüzde alerji-besin intoleransı, diyabet ve gebelik durumlarına özgü beslenme planları ile kilo yönetimi programları oluşturulmakta, yeme bozuklukları ve obezitenin tanı ve tedavisine de yer verilmektedir.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Beslenme tedavisi kişiye özgüdür. Bir başkasına iyi gelen ve zayıflamasını sağlayan beslenme tedavisi yöntemi sizi zayıflatmayacağı gibi vücudunuz ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalacağı için kas kayıplarına da sebebiyet verebilir. Her beslenme tedavisi profesyonel bir diyetisyen tarafından kişinin kendi vücut özelliklerine göre özel olarak hazırlanır. Böylece sağlıklı bir şekilde kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Bu listeler sizin vücudunuz, yaşam tarzınız ve bireysel talepleriniz göz önünde bulundurularak hazırlanır.

Kişiler için geliştirilen beslenmenin sağlıklı, yeterli, dengeli ve sürdürülebilir olması için bireye özgü planlanması gerekir. Her bireyin günlük enerji ve besin ögesi ihtiyacı farklıdır. Deva Hastanesi beslenme ve diyet uzmanları yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, hastalık durumu, kan bulguları, sosyal çevre ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak bir beslenme programı oluşturmaktadır.

Kilo Koruma

Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, vücut kompozisyonu ve fiziksel aktivite durumuna göre hedef kilosuna ulaşmış kişiler Deva Hastanesi beslenme ve diyet uzmanları tarafından kilo koruma programına alınır. Bu program ile verilen kiloların geri alınması önlenir ve kişinin ideal kilosunu koruması sağlanır.

Alerji - Besin İntoleransı ve Beslenme

Besin alerjileri, bebeklik döneminden başlayarak insan hayatını etkilemektedir. Bu nedenle alerjisi olan bireylerin beslenmesine, çok küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmelidir. Beslenme ve diyet uzmanları bireylerin besin alerjileri nedeniyle diyetlerinden çıkardıkları besinlerin, yetersiz ve dengesiz beslenme durumuna yol açmaması için bireylerin sağlıklı şekilde beslenmesini planlar. Beslenme rutininden çıkarılan besinlerin alternatifleri seçilerek listelere eklenir ve böylece uygulanabilir bir plan hazırlanmış olur.

Kilo Verme-Kilo Yönetimi

Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla obezite; günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Birçok kronik hastalık arasında obezite, tedavi olasılığı yüksek olan durumlardan biridir.

Hastalıklarda Beslenme

Hastanemizde ayakta veya yatarak hizmet alan tüm hastaların, hastalıklarına uygun tanı ve tedavi hizmetleri planlanmakta ve uygulanmaktadır.

Diyabet Beslenmesi

Diyabet tedavisinin temelini sağlıklı beslenme oluşturur. Diyabet hastalığının komplikasyonlarının oluşmasını engellemek, tedavinin devam edebilmesi ve yaşam kalitesinin artması açısından diyabetli kişiye özel beslenme tedavisi, eğitimi ve takibi, beslenme ve diyet uzmanı tarafından oluşturulur.

Gebe-Emzikli Beslenmesi

Gebelik süreci ve emzirme döneminde annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Hamilelik boyunca tüketilen gıdalar bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bu dönem boyunca 9-12 kg almak normal olsa da gebeliğe normal kilosunun üzerinde başlayan anne adaylarının daha dikkatli olması gerekir. Ancak bu süreçte kilo vermeye çalışmak doğru bir davranış değildir. Sağlıklı ve yeterli beslenmek için diyetisyeninizden size özel bir program oluşturmasını istemek, sizin için ve bebeğiniz için daha sağlıklıdır. Hamile kişilerin gebelik süreci içerisinde fazla kilo almaması, anne ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması birçok riski ortadan kaldırır. Emzirme döneminde kaliteli ve yeterli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması yine sağlıklı bir beslenme planı ile mümkün olacaktır. Deva Hastanesi beslenme ve diyet uzmanları bu dönemlerde anne ve anne adaylarının beslenmesini planlar ve takip eder.

Kilo Alma Programı

Aşırı zayıflık ve kilo alamamak da sağlık açısından zararlıdır. Kilo almak için bilinçsizce uygulanan şeker ve karbonhidrat alımı sağlıklı değildir. Kilo almak için rastgele seçilmiş kalorisi yüksek, besin değeri düşük bir beslenme planı değil, yeterli ve dengeli bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır. Kas ve kemik yoğunluğunun azalması ve organ hasarlanmasına kadar uzanabilen süreçte diyetisyenden profesyonel bir yardım almak ve hazırlanan programa düzenli bir şekilde uymak önemlidir.

 • Beslenme ve Diyet Bölümü Hizmet Alanları
 • Kişiye özel beslenme programları
 • Kilo verme - Kilo alma
 • Kilo koruma
 • Hastalıklarda Diyet Tedavisi
 • Obezite
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Kalp Hastalıkları
 • Mide Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Hamile / Lohusa Programları
 • Gebeliğe Bağlı Diyabet, Gebelik Sırasında ve Sonrasında Sağlıklı Beslenme
 • Çocuk ve Ergen Beslenme Programı
 • Sporcu Beslenme Programı
 • Besin alerji - besin intoleransı