Sağlık Rehberi / Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, genital bölgede sonradan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesi için kullanılan estetik yöntemlerdir. Genital bölge şekil bozuklukları  kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca cinsel isteksizlik, özgüven eksikliği, akıntı veya ilişki sırasında anksiyete gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Kadın dış genital organları; mons pubis dediğimiz göbek altındaki kısım, labia major (dış dudaklar), labia minor (iç dudaklar), klitoris (labia minörlerin üst kısmı), hymen (kızlık zarı) oluşur. Dış genital bölgeyle ilgili sorunlar doğumsal veya gelişimsel (en sık gebelik sonrası) oluşabilir. Bazı genç kadınlarda dış anatomik yapı hiç gelişmemiş ya da az gelişmiş olabilir, asimetrik  yapıya sahip olabilir.

Genital estetik uygulamalarında amaç

Problemli dış genital bölgelere yapılan müdahalelerle etkili sonuçlar alınabilmektedir. Yapılan uygulamalarla , kişinin hayat kalitesini arttırmak, kadının özgüvenini yeniden kazanmasını sağlamak, cinsel hayatında partneriyle uyumu arttırmak amaçlanmaktadır.

Genital estetik neleri kapsar?

Genital bölge estetiği, vajinayı daraltıp yeniden şekillendirerek eski haline dönüştürülmesi (vajinoplasti), dış dudakların küçültülmesi veya asimetrinin düzeltilmesi (Labioplasti), özellikle önceki doğum kesilerine bağlı kötü iyileşmelerin skar dokularının düzeltilmesi (perinoplasti), dış dudakların dolgunlaştırılması, cinsel istek kaybı yaşayan kadınlarda cinsel haz bölgesinin belirginleştirilmesi gibi işlemleri kapsar.

   a.Labioplasti

Kadın dış genital bölgesinde bulunan Labium Majör (Dış Dudak) ve Labium Minörde (İç Dudak) bulunan deformasyonlar rahatsızlık verici düzeye gelebilmektedir. Uygun cerrahi yaklaşımlar ile bu deformasyonların düzeltilmesine labioplasti denir. Genellikle doğuştan olan ve ergenlik çağında büyüyen, sarkan veya düzensizleşen  iç dudaklar, estetik olarak kötü görünmekle beraber özellikle otururken, idrar yaparken rahatsız edici olabilmektedir. Iç dudakların asimetrik olması eya normalden daha büyük olması eşler arasında da problemlere neden olabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılabilen bu girişimlerden sonra 4 hafta cinsel perhiz uygulanmakta, 4 hafta sonunda hastada cerrahi iz kalmamaktadır.

  b.Vajinoplasti

Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj gibi nedenlerle genişleyebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı ile  vajinayı eski sıkı haline kavuşturma işlemine vajinoplasti denir. Cerrahi sıkılaştırma yapılabildiği gibi lazerle sıkılaştırma yapmak da mümkündür.  Hasta birkaç gün sonra günlük hayatına dönebilir. İşlem sonrası 4 hafta cinsel perhiz uygulaması gerekmektedir.

  c.Kliteroplasti

Klitoris, idrar kanalının hemen üzerinde, dudakların üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklıktır. Büyük olması rahatsızlık hissine ve özgüven eksikliğine neden olabilir. Fazla dokuların cerrahi olarak çıkarılması işlemine kliteroplasti denir. Klitoris sinir dokusu bakımından oldkça zengindir. Cinsellik sırasında kadının kadının zevk almasını sağlar. Üzerinde bulunan fazla dokular kadının cinsel hayatını etkileyebilir.