Sağlık Rehberi / Karın Germe Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karın Germe Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karın Germe Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karın germe ameliyatları, hızlı kilo alımı, hamilelik veya zamanın etkilerinden kaynaklanan esneklik kaybının neden olduğu sarkık görüntünün giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Ancak burada en önemli nokta karın germe ameliyatlarının fazla kilo vermek için değil, vücut şekillendirme ameliyatları olduğunu bilmektir. Bu ameliyattan sonra hastalar bedenleri ve kendileriyle daha barışık olmanın keyfini çıkarırlar.

 

Mini ve tam karın germe

Karın germe ameliyatları genellikle ikiye ayrılır. Tam ve mini karın germe açısından farklılık gösteren ameliyatlar planlanmalıdır. Karın germe ameliyatları, karındaki cildin elastikiyeti, sarkma miktarı ve bölgedeki kasların ne ölçüde deforme olduğu nedeniyle belirlenir.

Kişinin vücudunda sarkmanın olduğu bölgeler dikkate alınmalıdır. Karında çok fazla sarkma ve deformite yoksa mini karın germe ameliyatını öneriyoruz. Mini abdominoplasti de dediğimiz bu ameliyatta göbek altı bölgesindeki sarkmaların giderilmesi ile ameliyat tamamlanır.

Ancak sarkmanın boyutlarına bağlı olarak klasik abdominoplasti yani tam karın germe de gerekebilir. Bu durumda tüm karın kasları sıkılmalı, fazla deri alınmalı, ön karın duvarı daraltılmalı ve gerekirse göbek yeniden yapılandırılmalıdır.

 

Karın germe ameliyatında planlamanın önemi

Birçok kişi estetik ameliyattan sonra kalabilecek izlerden endişe duymaktadır. Ancak gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde operasyon sonrası izleri en aza indirmek ve saklamak mümkündür.

Ameliyatın nasıl planlandığına bağlı olarak karın germe estetiği 2 ila 6 saat sürebilen bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır ve kişinin genel durumuna göre 1-2 gün hastanede kalması gerekir. Hem operasyonun hem de iyileşme sürecinin rahat geçmesi için doğru planlamanın yapılması önemlidir. Ameliyattan en az 2 hafta önce sigara ve alkol kullanımını bırakmak ve planlama sürecinde verdiğimiz önerilere tam olarak uymak gerekir.

 

Normal Hayata Dön

Operasyona yerleştirilen drenler en geç 5 gün içinde çıkarılır. Kanalizasyonların giderilmesiyle kişi kendini yormamak ve gerekli önlemleri almak şartıyla normal hayatına dönebilir. Bu dönemde vücudu şekillendirmek ve daha hızlı iyileşmek için gerekirse korse kullanımı tercih edilebilir. Ameliyattan sonra normal hayata dönmek için birkaç hafta beklemeniz gerekir. Birçok estetik operasyonda olduğu gibi karın germe estetiği de kişinin kaybettiği özgüvenini geri kazanması ve vücuduyla barışması açısından büyük önem taşımaktadır. İlk 3 haftanın kaldırılmamasına dikkat edilmelidir. Karnın tam iyileşmesi 2-6 ay arasındadır.

 

Deva Hastanesi'nde karın germe ve diğer estetik ameliyatlar için randevu alabilirsiniz. Hemen ara!