Sağlık Rehberi / Kilo verme Ameliyatından Sonra Ne Beklenir

Kilo verme Ameliyatından Sonra Ne Beklenir

Kilo verme Ameliyatından Sonra Ne Beklenir

Kilo verme ameliyatına hazırlanıyorsanız, muhtemelen sonuçları bekliyorsunuzdur.
Önemli miktarda kilo vermeyi bekleyebilirsiniz. Tip 2 diyabet veya uyku apnesi gibi ağırlıkla ilgili bir tıbbi durumunuz varsa, durumunuzun iyileşmesi mümkündür. Ve kilo verme ameliyatı olan hemen hemen herkes (% 95'i) yaşam kalitesinin arttığını söylüyor.


Ne Kadar Kilo Vereceksin?


Özellikleri hakkında doktorunuza danışın. Bu, kısmen mevcut kilonuza ve aldığınız ameliyat türüne göre belirlenebilir.
Sleeve gastrektomi, kilo verme ameliyatı yöntemi olarak giderek daha popüler hale geliyor. Sleeve gastrektomi yapılan kişiler fazla kilolarının yaklaşık% 40'ını kaybederler.
Gastrik bypass ameliyatı geçiren kişiler genellikle fazla kilolarının% 60'ını kaybederler.
Gastrik bantlama artık yaygın bir kilo verme prosedürü değildir.
Birçok insanın kilo kaybı aylar içinde dalgalanır, düşer, sonra düzleşir, sonra tekrar düşer. Prosedüre bağlı olarak, ameliyattan sonra iki veya üç yıla kadar kilo vermeye devam edebilirsiniz. Birçok insanın kilo kaybı aylar içinde dalgalanır, düşer, sonra düzleşir, sonra tekrar düşer. Prosedüre bağlı olarak, ameliyattan sonra iki veya üç yıla kadar kilo vermeye devam edebilirsiniz.


İyileşme Nasıl Olacak?
Gastrik bypass ameliyatlarının çoğunluğu laparoskopiktir, bu da cerrahın küçük insizyonlar yaptığı anlamına gelir. Sonuç olarak, iyileşme süresi azalır. Çoğu insan üç ila beş hafta içinde normal aktivitelere dönmeden önce iki ila üç gün hastanede kalır.
Ameliyatın "açık" olması gerekiyorsa iyileşme daha uzun sürer, bu da cerrahın daha büyük bir kesim yapmasını gerektirir.


Olası Yan Etkiler Nelerdir?
Kilo verme ameliyatı hem kısa hem de uzun vadeli komplikasyonlara neden olabilir. Ameliyatın uzun vadeli riskleri prosedüre bağlı olarak değişir. İnsanların yaklaşık% 40'ı bir çeşit komplikasyon yaşıyor. Sadece yaklaşık% 5'inde ciddi komplikasyonlar var. Herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla randevu alın.

Aşağıdakiler bazı yaygın yan etkilerdir:
• Kabızlık, kilo verme ameliyatının sık görülen bir yan etkisidir. Doktorunuz size nasıl devam edeceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Engellere neden olabileceğinden granül liflerden (Metamucil veya psyllium) kaçınılmalıdır.
* Damping sendromu, kilo verme ameliyatından sonra yüksek şekerli yemekler tüketildikten sonra ortaya çıkar. Gazlı içecekler ve meyve suları genellikle suçludur. Şekerli yiyecekler mideden geçerek mide bulantısına, kusmaya ve güçsüzlüğe neden olur.
* Hızlı bir şekilde çok fazla kilo verdiğinizde, safra taşları yaygındır. Gastrik bypass ameliyatından sonra, hastaların% 50'sine kadar genellikle zararsız olan safra taşı gelişir. Safra kesesi taşları bazen bulantı, kusma ve karın ağrısına neden olabilir. Gastrik bypass ameliyatından sonra, insanların% 15 ila% 25'i safra kesesi çıkarma ameliyatı gerektirir.
* Yara enfeksiyonları ameliyattan sonraki üç haftaya kadar ortaya çıkabilir. Kızarıklık ve sıcaklık, ağrı ve cerrahi yaradan kalın drenaj (irin) tüm semptomlardır. Yara enfeksiyonları antibiyotik ve bazı durumlarda ek cerrahi gerektirir.
Ciddi yan etkiler şunlardır:
* Kırmızımsı veya siyah dışkı şeklinde kendini gösterebilen dışkı kanaması tehlikeli olabilir. Derhal doktorunuza haber verin veya acil servise gidin.
• Akciğerlerdeki kan pıhtıları son derece nadirdir ve zamanın% 1'inden daha azında görülür. Potansiyel olarak ölümcüldürler. Öte yandan, kan pıhtıları genellikle kan inceltici ilaçlar ve düzenli aktivite ile önlenebilir.
• Kilo verme ameliyatının oluşturduğu yeni bağlantılardaki sızıntılar nadir olmakla birlikte ciddidir. Genellikle ameliyattan sonraki 5 gün içinde olurlar. Sık görülen semptomlar karın ağrısı ve hasta hissetmeyi içerir.
Ayrıca, cildinizin sarktığını fark edebilirsiniz. Çıkarmak için ameliyat olmayı seçebilirsiniz.
Bazı Sağlık Yararları Nelerdir?
Gastrik bypass veya diğer kilo verme ameliyatlarının sağlığa faydaları genellikle acil olmaktadır. Örneğin, diyabetiniz önemli ölçüde iyileşebilir. Yüksek tansiyon, artrit, uyku apnesi, yüksek kolesterol ve diğer durumlar da aynı şekilde etkilenebilir.

Deva Hastanesi'nde obezite ameliyatı olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.