Sağlık Rehberi / Kilo Vermenin Yolları

Kilo Vermenin Yolları


KİLO VERMENİN YOLLARI


Kilo kaybı ameliyatı çeşitli türleri vardır. Hepsi genellikle anahtar deliği (laparoskopik) ameliyatı ile genel anestezi altında (uyurken) yapılır, ancak biraz farklı çalışırlar.
Bir cerrah, karnında küçük kesikler yaparak ve ameliyatı yaparken içini görmek için esnek bir görüntüleme tüpü yerleştirerek anahtar deliği ameliyatı gerçekleştirir.
Kilo kaybı için ana cerrahi türleri
1. Mide Kelepçesi;
Bir mide bandı, üstte küçük bir kese oluşturmak için midenin etrafına sarılmış bir banttır.
Keseyi doldurmak için daha az yiyecek gerektiğinden, tatmin olmadan önce fazla yemek yemenize gerek yoktur.
Bant, derinin altına (genellikle göğsün ortasına yakın) takılan küçük bir cihaza bağlanır. Bu, ameliyattan sonra bandın sıkılabilmesi için yapılır.
Tipik olarak, bant ameliyattan yaklaşık 4-6 hafta sonra ilk kez sıkılır. Bu, cihazı bir iğne ile cildinize tuzlu su çözeltisi ile enjekte ederek gerçekleştirilir. Bu işlem için genellikle anestezi gerekmez.
Ulaşmak için bandın birkaç kez sıkılması gerekecektir.
2. Gastrik bypass;
Gastrik bypass, midenin üst kısmında küçük bir kese oluşturmak için cerrahi zımbaların kullanıldığı cerrahi bir işlemdir.
Kese daha sonra midenizin geri kalanını atlayarak ince bağırsağınıza bağlanır.
Bu, dolu hissetmek için daha az yiyecek alması ve yediğiniz yiyeceklerden daha az kalori almanız anlamına gelir.
3. Kol gastrektomi
Bir sleeve gastrektomi, midenin büyük bir kısmının çıkarılmasını ve daha önce olduğundan çok daha küçük olmasını içerir.
Bu, ameliyattan önce olabildiğince fazla yiyemeyeceğiniz ve daha erken doyacağınız anlamına gelir.
4. Mide Balonu
Mide içi balon, ince bir tüple (gastroskopi olarak bilinir) boğazınızdan midenize geçen hava veya tuzlu suyla dolu yumuşak bir balondur.
Bu, tatmin hissetmeden önce çok fazla yemeniz gerekmeyeceği veya yiyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, bu sadece geçici bir önlemdir ve balon genellikle en fazla 6 ay boyunca yerinde bırakılır.
5. Biliyopankreatik saptırma
Biliyopankreatik diversiyon, mide kesesinin ince bağırsak boyunca daha fazla bağlanması dışında, gastrik bypassa benzer.
Bu, yediğiniz yiyeceklerden daha az kalori alacağınız anlamına gelir. Bununla birlikte, gastrik bypasstan daha fazla yan etkisi vardır ve bu nedenle daha az kullanılır.
6. Primer obezite cerrahisi endolumena
Başlangıçta obezite cerrahisi Endolumena, midenizi küçültmek için yeni bir yöntemdir. Midenize endoskop olarak bilinen bir tüp yerleştirilir.
Endoskop daha sonra midenizi daha küçük yapmak için kıvrımlara toplamak için kullanan bir cerrah tarafından geçirilir.
Obezite cerrahisi başlangıçta Endolumena şu anda NHS kapsamında değildir, bu yüzden bunun için ödeme yapmanız gerekecektir.

Hangi tip kilo kaybı ameliyatı en iyisidir?


Her türlü kilo verme ameliyatı önemli miktarda kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak her birinin avantajları ve dezavantajları vardır.
Örnek olarak:
Genellikle gastrik bypass veya sleeve gastrektomi sonrası mide bandından daha hızlı kilo verirsiniz. Daha fazla insan gastrik bypass veya sleeve gastrektomi ile gastrik banttan daha önemli kilo kaybı elde etme eğilimindedir. Mide bantları çıkarılabilir, bu nedenle ciddi sorunlara neden olursa operasyon tersine çevrilebilir. Komplikasyonlar genellikle gastrik bypass veya sleeve gastrektomi için daha yüksektir.
Kilo verme ameliyatı geçirmeyi düşünüyorsanız, hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için cerrahınızla çeşitli teknikler hakkında konuşun.

Obezite tedavisi ve kilo vermenin kolay yolları için Deva Hastanesi'nden randevu alın.