Sağlık Rehberi / Ortopedi Cerrahi Nedir?

Ortopedi Cerrahi Nedir?

Ortopedi Cerrahı Nedir?

Kas-iskelet sisteminiz kemiklerinizden, eklemlerinizden, bağlarınızdan, tendonlarınızdan ve kaslarınızdan oluşur. Vücudunuzun bu kısımları günlük hareketlerde çok önemli olduğundan, içlerinde ağrı yaşamak yaygındır.
Ortopedi, bu koşulları tedavi eden tıbbi uzmanlık alanıdır. Ortopedi uzmanı olarak da bilinen ortopedi cerrahı, bu alanda uzmanlaşmış bir doktordur. Ameliyat yapabilirler, ancak diğer yöntemleri kullanarak sorunları teşhis edebilir ve tedavi edebilirler.
Ortopedi bu kadar geniş bir alan olduğundan, çoğu ortopedi doktoru belirli bir ortopedi türünde uzmanlaşmıştır. Örneğin el, ayak ve spor yaralanmaları en yaygın ortopedik uzmanlık alanlarından bazılarıdır.
Ortopedistler tıp uzmanlarıdır. Tipik olarak, bir ortopedi uzmanı birinci basamak doktorunuz tarafından size yönlendirilir.

Ortopedi Cerrahı Ne Yapar?


Bir ortopedi cerrahı ortopedik problemleri teşhis etmek, tedavileri uygulamak veya reçete etmek ve rehabilitasyon yardımı sağlamak için kalifiye olur. Ayrıca kemikleriniz, eklemleriniz, bağlarınız, tendonlarınız ve kaslarınızla ilgili hastalıklar, bozukluklar ve problemler için uzun vadeli tedavi planları geliştirmenize yardımcı olabilirler.
Bu tip bir doktor ayak bileği, diz, kalça, omurga, el ve boyun cerrahisi dahil olmak üzere çok çeşitli prosedürler uygulayabilir. Tipik olarak, bir problemi mümkün olan en bütünsel ve en az invaziv şekilde tedavi etmeye çalışırlar, bu da ameliyatı içerebilir veya içermeyebilir.

Ortopedi Cerrahını Görme Nedenleri


Çoğu insan ortopedi doktorunu ziyaret eder çünkü eklem, kas veya kemikte ağrı veya hareketle ilişkili herhangi bir rahatsızlık yaşarlar. Vücudunuz ağrıyorsa, sertse veya sık sık şişmişse veya eklemlerinizde, kemiklerinizde, kaslarınızda veya bağlarınızda bir yaralanma varsa, bir ortopedi cerrahına danışmalısınız. Hareket aralığınız sınırlıysa, bir ortopedi cerrahına danışmalısınız. Ortopedi doktorları, belirli hareket yeteneklerini yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.
Ciddi bir yaralanmanız varsa, ortopedi cerrahları daha fazla yaralanmanın iyileşmesinde ve önlenmesinde size yardımcı olabilir. Bu nedenle sporcular sıklıkla ortopedi cerrahlarına danışırlar. Ortopedi cerrahının tedavi edebileceği yaygın yaralanmalara örnekler şunlardır:

 • Yırtılmış veya kırılmış (yırtılmış) bağlar
 • Yırtık veya kırık tendonlar
 • Sadece alçıyla iyileşmeyen kırık kemikler
 • Osteoporozdan kaynaklanan omurga veya kalça kırıkları

Bir ortopedi cerrahına danışmak için yaralanmanıza gerek yoktur. Birçok insan kronik ağrı ve ağrılar veya hareketlilik kaybı nedeniyle onları ziyaret eder.
Bu belirtileri eski bir yaralanma sonucu yaşıyor olabilirsiniz. Zamanla evrimleşebilirler. Acı çekiyorsanız, doktorunuza danışmanız ve onları güncel tutmanız çok önemlidir.
Aşağıdakiler gibi uzun süreli hastalıkların neden olduğu kemik ve yumuşak doku (bağlar ve tendonlar) sorunlarının tedavisi için bir ortopedi cerrahı görmeniz gerekebilir:

 • Artrit
 • Bursan iltihaplanması
 • Kronik kas ve eklem ağrısı
 • Kanserli olmayan (iyi huylu) tümörler
 • Kemikte başlayan kanserli tümörler (sarkomlar)
 • Başka bir yerden kemiğe yayılan kanserli tümörler (metastatik)
 • Kemikleri zayıflatabilen multipl miyelom gibi kan kanserleri
  Tedavi planınız cerrahi, ilaç tedavisi veya fizik tedaviyi içerebilir.

Ortopedi Cerrahında Ne Beklenir


Bir ortopedi cerrahını ilk ziyaret ettiğinizde, tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular sorulacaktır. Sahip olabileceğiniz tıbbi kayıtları veya önceki test belgelerini getirin.
Doktorunuz durumunuzu teşhis etmek için bir test veya bir dizi test uygulayabilir. Bu testler, belirtilerinize (MRG) bağlı olarak X-ışınları veya manyetik rezonans görüntülemeyi içerebilir. Fiziksel testler de dahil edilebilir.
Ortopedi cerrahınız sizi herhangi bir test yapmadan da teşhis edebilir. Sorunlarınıza neyin neden olduğunu belirlemek için bu durumda size sorular sorabilirler.
Tanı konulduktan sonra siz ve doktorunuz tedavi seçeneklerini tartışacak ve sizin için en uygun olanı belirleyeceksiniz. Bu ameliyat, alçı ya da her ikisi olabilir.

Deva Hastanesi'nden ortopedi ve travmatoloji randevusu almak için tıklayın.