Sağlık Rehberi / Profileoplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu

Profileoplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu

Profileoplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu
Yüzdeki oran, kişinin özelliğini ve güzelliğini belirler. Yüz bölgesindeki oranlar bu bölgenin üçe bölünmesiyle sağlanır. Alın yüzün ortasına ve çeneye bölündüğünde, bu bölgelerin birbirleriyle olan açıları yüzün yüzünü güzel, orantılı ve çekici olarak belirler.
Bu açıların keskinliği veya yuvarlaklığı, sert veya yumuşak görünen kişiyi, çocuksu görünümü veya eski bir görünümü etkiler. Bu açıların zamanla değişmesi, görünümü etkileyerek, yaşlıların özelliklerini aktarır.

Yüz bir bütündür...
Türk ırkında alın bölgesi daha düzdür. Bu bölgedeki açı yani alnın sınırı kişiyi çocuksu ve genç gösterir. Burun üzerindeki alın bölgesinin açısı bombacı kadar önemlidir. Bu açı özellikle burun ameliyatlarında düşünülen bir bölgedir ve pürüzsüz bir burun yapmak için yeterli değildir. Burun bölgesinin alnında, üst dudağın çene, çene ve üst dudağa oranı ve mesafesi önemlidir.
Yüz burun, alın ve çene ile orantılı olduğunda 1/3 oranında kalan bir yer ile örtülmelidir. Alın bölgesinin çok kısa olması burun ve yüz güzelliğini olumsuz etkiler. Yine çok uzun mesafeli alınlarda burun ve çene küçük orantısız ve çıkıktır, tüm oran yüzün güzelliğini bozabilir gölgeleyebilir.

Açıların oranı gençleri gösterir
Alın bölgesi protezler, dolgular veya yağ enjeksiyonları ile burun ile orantılı olabilir. Aynı şekilde çok çıkıntılı çene yapısı da burun güzelliğini ve profil oranlarını olumsuz yönde etkiler. Bu durumlarda çeneye yapılan küçük cerrahi müdahaleler de burnun güzelliğini arttırır. Çenenin oranı burnun iyi bir oranında olmasının yanı sıra güzelliği de etkiler. Çene bölgesine hafif bir dolgu maddesi veya yağ enjekte edilerek veya çok küçük çene yapısına sahip hatlara çene protezi yerleştirilerek bir oran elde edilebilir. Burnun yanında dudağın yapısı, duruşu, dolgunluğu ve çıkıntısı profilde önemlidir. Alt dudağın dolgun olması tercih edilirken özellikle üst dudağın ön kısmının aşırı profili güzelliği olumsuz etkileyebilir. Profilin güzelliği açısından dudak tarafı görüntüsü orantılı olabilir ve gerekirse dolgu yapılarak desteklenebilir.

Mükemmel yüzünüz ve diğer estetik ameliyatlarınız için Deva Hastanesi'nden randevu alın!