Sağlık Rehberi / Prostat Ameliyatı ve İyileşmesi Sırasında Ne Beklenir?

Prostat Ameliyatı ve İyileşmesi Sırasında Ne Beklenir?

Prostat kanseriniz varsa, doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi önermeden önce çeşitli faktörleri dikkate alacaktır. Birçok erkek için bu prostatektomi anlamına gelebilir. Bu ameliyat sırasında tüm prostat çıkarılır.

Bu işlemlerin çoğu Deva Hastanesi'nde dünyanın hemen hemen her yerinden daha fazla yapılmaktadır. "Ameliyattan sonra ne beklemeliyim?" hastalar tarafından en sık sorulan sorulardan biridir.
Prostatektomi yaklaşık iki saat sürer. Tamamen uyuyacaksınız çünkü genel anestezi altında olacaksınız. Ameliyat sırasında doktorunuz:

1. Prostatınıza erişmek için küçük bir kesi yapın.
2. Prostatı çıkar.
3. Mesaneyi, idrarı vücuttan dışarıya taşıyan tüp olan üretraya yeniden bağlayın.
4. Bölge iyileşirken idrarı boşaltmak için mesaneye bir kateter bağlayın.

Prostatektomi Sonrası: Ne Beklenir

Hastanede: Hastanede bir gece geçirmeyi beklemelisiniz. Johns Hopkins'in üroloji katındaki tüm odalar özeldir. Hemşireler, kan pıhtılarını ve diğer ameliyat sonrası riskleri önlemek için hastaların ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede hareket etmelerine yardımcı olur.
Evde ilk birkaç gün: Eve gönderilirseniz, düzenli ibuprofen veya asetaminofen almanın ilk birkaç gün için yeterli ağrı kesici olduğunu görebilirsiniz. Reçetesiz satılan ilaçlar etkisiz ise doktorunuz alternatifler önerebilir.
Ameliyattan bir ay sonra: Doktorlar en az bir ay boyunca yorucu aktiviteye veya ağır kaldırmaya karşı tavsiyede bulunurlar. Çoğu insan işten üç ila dört hafta izin alır. Evden çalışıyorsanız, işe daha erken dönebilirsiniz.
Ameliyattan bir ay sonra hayatınız normale dönmelidir. Bazı erkekler aşağıdaki yan etkileri yaşar:
* Mesanenin inkontinansı (idrar sızıntısı)
* Cinsel işlev bozukluğu
* Ameliyattan sonra iyileşmesi zaman alır. Bu yan etkiler genellikle geçicidir. Bununla birlikte, yaşam kalitenizi etkiliyorlarsa, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışın.

Deva Hastanesi'nde prostat tedavisi için randevu almak için bizimle iletişime geçin!