Sağlık Rehberi / Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat kanseri

Prostat kanseri, prostat içinde meydana gelen kanserdir. Erkeklerde prostat, spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üreten ceviz şeklinde küçük bir organ olabilir. Prostat kanseri en sık görülen kanser türlerinden biridir. Çok sayıda prostat kanseri yavaş yavaş gelişir ve gerçek bir incinmeye neden olmayabilecekleri prostat organı ile sınırlıdır. Her durumda, birkaç çeşit prostat kanseri yavaş yavaş gelişir ve ihmal edilebilir düzeyde tedavi gerektirebilir veya hiç tedavi gerektiremezken, diğer türler güçlüdür ve hızla yayılabilir. Erken tespit edilen prostat kanseri - hala prostat organıyla sınırlıyken - etkili tedavi için en mükemmel şansa sahiptir.

Belirtiler
Prostat kanseri erken evrelerinde hiçbir belirti veya semptom göstermeyebilir.
Daha ilerlemiş prostat kanseri, aşağıdaki gibi belirti ve semptomlara neden olabilir:


• İdrar yapmada sorun
• İdrar akışında azalan kuvvet
• İdrarda kan
• Menide kan
• Kemik ağrısı
• Denemeden kilo vermek
• Erektil disfonksiyon


Nedenler
Prostat kanserine neyin neden olduğu net değil. Doktorlar, prostat kanserinin, prostat içindeki hücreler DNA'larında değişiklikler yarattığında başladığını bilirler. Bir hücrenin DNA'sı, hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen aydınlanmayı içerir. Değişiklikler, hücrelere sıradan hücrelerden daha hızlı gelişmelerini ve izole etmelerini söyler. Diğer hücreler ölürken düzensiz hücreler yaşamaya devam eder. Toplayıcı anormal hücreler, bitişik dokuya saldırmak için gelişebilen bir tümörü şekillendirir. Zamanla, birkaç sıra dışı hücre yok olabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Risk faktörleri
Prostat kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:
• Yaşlılık. Yaşlandıkça prostat kanseri riskiniz artar. En sık 50 yaşından sonra görülür.
• Yarış. Henüz belirlenmemiş nedenlerden dolayı, Siyah insanlar diğer ırklardan insanlara göre daha fazla prostat kanseri riskine sahiptir. Siyah insanlarda prostat kanserinin agresif veya ilerlemiş olma olasılığı daha yüksektir.
• Aile öyküsü. Ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi bir kan akrabanıza prostat kanseri teşhisi konmuşsa, riskiniz artabilir. Ayrıca, ailede meme kanseri riskini artıran genler (BRCA1 veya BRCA2) veya çok güçlü bir aile meme kanseri öyküsü varsa, prostat kanseri riskiniz daha yüksek olabilir.
• Obezite. Çalışmalar karışık sonuçlar vermiş olsa da, obez olan kişiler, sağlıklı bir kiloya sahip oldukları düşünülen kişilere kıyasla prostat kanseri riski daha yüksek olabilir. Obez kişilerde, kanserin daha agresif olması ve ilk tedaviden sonra geri dönme olasılığı daha yüksektir.

Önleme
Şunları yapma şansınız varsa, prostat kanseri riskinizi azaltabileceksiniz:
Doğal ürünler ve sebzelerle dolu bir ses inceliği seçin. Çeşitli doğal ürünler, sebzeler ve tam tahıllar yiyin. Doğal ürünler ve sebzeler, sağlığınıza katkıda bulunabilecek çok sayıda vitamin ve takviye içerir.
Bununla birlikte, daha az yiyerek prostat kanserini tahmin edip edemeyeceğiniz kesin olarak gösterilmelidir. Ancak, çeşitli doğal ürünler ve sebzeler ile sağlam bir zayıflama yemek, genel sağlığınızı ileriye taşıyabilir.
Takviyeler yerine katı besinleri seçin. Takviyelerin prostat kanseri şansınızı azaltmada rol oynadığına dair hiçbir düşünce ortaya çıkmadı. Bunun yerine, vitamin ve mineraller açısından zengin besinler seçin, böylece yalnızca vücudunuzdaki vitamin seviyelerini sabit tutabilirsiniz.
Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Egzersiz, genel refahınızı ilerletir, kilonuzu korumanızda bir fark yaratır ve mizacınızı ilerletir. Haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, ılımlı başlayın ve her gün daha fazla çalışma süresine kadar çalışın. Sağlam bir ağırlık koruyun.

Prostat kanseri geliştirme riskinizden endişe ediyorsanız, bizimle iletişime geçin!