Sağlık Rehberi / Rinoplasti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Rinoplasti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Rinoplasti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Kimin rinoplasti geçirdiğini biliyor musunuz? İnsanlar bu ameliyatı solunum kalitesi ve çekiciliği de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle yaptırırlar. Kişinin burnunu ayarlama eyleminin sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır!

Bir burun ameliyatı veya rinoplasti, estetiği karşılamak veya yanlış hizalanmış bir septumu düzeltmek için burnu yeniden şekillendirir. Burnunuzun yumuşak dokusu ve kıkırdağı cerrah tarafından üzerinde çalışılacaktır. Hayatınızı değiştirme potansiyeline sahip hızlı bir tedavidir. Rinoplastinin sizin için en iyi hareket şekli olduğuna karar verirseniz, bölgenizdeki en iyi alerji uzmanlarına ve sinüs uzmanlarına güvenin.

Prosedürle veya sonuca verdiğiniz tepkiyle ilgili kalan endişeleriniz varsa okumaya devam edin. Sağlığınızla ilgili akıllıca bir seçim yapmak için, burun estetiği hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilerle kendinizi silahlandırın.

Neden Rinoplasti Yaptırmalıyım?

İlk olarak, bireyler neden burun estetiği yaptırıyor? İnsanların bunu yalnızca estetik nedenlerle yapması yaygındır, bu tamamen kabul edilebilir ve ruh sağlığı için faydalıdır. Bir kişinin burnunda bir şişlik veya burnunda küçük bir bükülme sabitlendikten sonra yeni bir burnu ve daha güçlü bir öz değer duygusu olabilir. Gelişmiş sosyal yaşamları bildirmenin yanı sıra, kozmetik amaçlı rinoplasti yapılan birçok kişi bunu yapıyor. En iyi yüzlerini öne çıkarmak, bazı insanların işte başarılı olmasına bile yardımcı olabilir!

Ek olarak, bazı insanlar fiziksel sağlık nedenleriyle burun estetiği yaptırırlar. Çocukken yakartopla vurulduysanız ve şimdi sapmış bir septum taşıyorsanız solunumunuz etkilenebilir. Hava akışını iyileştirmek için burnu düzleştirmek rinoplastinin amaçlarından biridir. Bir yaralanma nefes alma şeklini etkiliyorsa, ebeveynler çocuklarının burnunu değiştirmeye karar verebilir.

Ortak Sorunlar Çözüldü

Rinoplastinin çözebileceği birkaç sorunu daha önce tartışmış olsak bile çözebileceği çeşitli sorunları inceleyelim.

çok geniş veya yukarı dönük burunlar
burun köprüsündeki tümsekler
sapma ile yaralanan septa
kronik rinit ve solunum sorunları
doğum kusurları (yarık damaklarla doğan çocuklar genellikle bu ameliyata girer)
hava yollarını tıkayan nazal polipler
zorbalık veya alay etmenin getirdiği kronik düşük benlik saygısı
Bir dahaki sefere burun estetiğini doktorunuzla görüşmelisiniz. Yukarıda belirtilen endişelerden herhangi biriyle uğraşıyorsanız, burun estetiği sizin için en iyi seçenek olabilir.

İşleyiş

Rinoplasti yaptırmayı seçtiğinizde neler olduğunu inceleyelim.

Danışma Süresi
Sadece doktorunuzla konuşmak rinoplasti maceranızın ilk adımıdır. Yerel bir sinüs uzmanı bulun, ardından işe alabilecekleri plastik cerrahları sorun. Randevunuz için geldiğinizde doktorunuz hedeflerinizi soracaktır. Rinoplasti için hangi hedefleriniz var? Prosedürü kozmetik veya fiziksel sağlık gerekçesiyle mi yoksa belki her ikisi için de almayı düşünüyor musunuz?

Kurul onaylı cerrah, burnunuzun "önceki" görünümünü birkaç fotoğrafla belgeleyecektir. Yeni burnunuzu planlamak için referanslara ihtiyaçları olacak. Ek olarak, herhangi bir anormallik için burnunuzun içini inceleyecek ve sizinle birlikte tüm cerrahi riskleri gözden geçireceklerdir.

Ayrıca size bir kitap veya burun broşürü sağlayabilirler, böylece "etrafa göz atabilirsiniz." Belirli bir burun şekline işaret ederken "İstediğim bu" diyebileceksiniz.

Ameliyat için Hazırlık
Doktorunuz muhtemelen burun estetiği işleminizden bir ay önce kafein, alkol ve sigarayı bırakmanızı önerecektir. Aspirin de alma.

Prosedürünüzden bir hafta önce rahat bir iyileşme için evinizi kurmaya başlayın. Zamanınızın çoğunu bir haftaya kadar geçirirken kendinizi rahat hissedeceğiniz bir alan oluşturun. Tıbbi malzemeler, sağlıklı atıştırmalıklar ve oyunlar veya filmler gibi sizi meşgul edecek aktivitelerle dolu uygun bir alan oluşturmak için her türlü çabayı gösterin. Ameliyatınızdan sonra, yıpranmış olacağınız için bunların hiçbirini yapmak istemeyeceksiniz!

İşlemden önceki günlerde cerrahınızın talimatlarını dikkatlice izleyin. Anesteziye hazırlanmak için muhtemelen birkaç saat oruç tutmanız gerekir. Yaşadığınız endişeyi azaltmak için çok sayıda yatıştırıcı aktiviteye katılın. Ara sıra doktor ofisine gidip geldiğinizi onaylayın.


Rinoplasti genellikle bir veya iki saat içinde ayakta tedavi olarak yapılır, bu nedenle iyileşme için hastanede kalmanıza gerek kalmaz. Burun estetiği ameliyatı olmaya karar verirseniz, doktorunuz sizinle birlikte farklı anestezi türlerini gözden geçirecektir. Lokal anestezi (yüzünüzü uyuşturacak ama sizi uyanık bırakacak) ile genel anestezi (ameliyat boyunca sizi bilinçsiz kılacak) arasında seçim yapabilirsiniz.

Cerrah, burnunuzu yeniden şekillendirmek ve onarmak için burun delikleriniz arasındaki boşlukta küçük bir kesi oluşturarak burun dokularınıza erişecektir. Burnunuzun içi çoğunlukla ameliyatın yapıldığı yerdir. Cerrah, varsa nefes alma yeteneğinizi engelleyen polipleri nazikçe çıkaracaktır.

Cerrahınız, burnunuzu yeniden yapılandırmak için kulağınızdaki kıkırdağı veya bireysel durumunuzun özelliklerine bağlı olarak başka bir vücut bileşenini kullanabilir. Yine de bu her zaman böyle değildir.

Cerrahınız, onarım tamamlandıktan sonra cildinizi ve dokularınızı nazikçe yeniden takacaktır. Burun delikleriniz arasındaki ilk yarayı kapattıktan sonra işiniz bitti! Bir sonraki aşama uyanış.

Kurtarma
Rinoplasti işleminiz bittiğinde, sağlık personeli sizi uyandığınızda sizi izleyecekleri bir iyileşme alanına transfer edecektir. Yolculuğunuz tamamen uyandıktan sonra sizi eve götürebilir, böylece daha önce oluşturduğunuz kurtarma yuvasında gevşeyebilirsiniz.

İyileşmenize yardımcı olması için cerrahınızdan bir dizi ameliyat sonrası talimat alacaksınız. Şişliği azaltmak ve drenajı artırmak için birkaç gün dik uyumayı planlayın. İlk birkaç gün burnunuzdan biraz eski kan veya kırmızımsı mukus sızması normaldir. Bandajlarınızı belirtildiği gibi değiştirin, burnunuzun altındaki damla pedine özellikle dikkat edin.

Ameliyattan sonraki ilk iki hafta boyunca herhangi bir yorucu faaliyette bulunmayın veya egzersiz yapmayın. Duş almak yerine bandajlarınızı korumak için banyo yapın. Lif oranı yüksek yiyecekler yiyin ve kabızlığı önlemek için bir süre burnunuzu üflemekten kaçının.

İlk hafta, şişliğin düşmesini ve fazla sıvının boşalmasını beklerken sakin olun. Yeni burnunuz iyileşecek ve birkaç hafta içinde halka gösterilmeye hazır olacak!

Rinoplastinin prosedürün ne anlama geldiğine dair bir fikir edinmeniz için en iyi seçenek olup olmadığını tartışıyorsanız, bu bilgileri elinizin altında tutun. Deva Hastanesi'nde burun ameliyatı konusunda uzmanlaşmış bir grup yetenekli ve sempatik cerrah bulunabilir. Burun estetiği hakkında bilinmesi gereken her şeyin farkında olduğunuza göre seçeneklerinizi hemen doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 

Burun ameliyatları için Deva Hastanesi'nden randevu alabilirsiniz.