Sağlık Rehberi / Transurethral Resection Of The Prostate (TUR-P)

Transurethral Resection Of The Prostate (TUR-P)

Prostatın Transüretral Rezeksiyonu (TUR-P)


Prostatın transüretral rezeksiyonu (TUR-P), prostatın bir kısmının kesilmesini içeren minimal invaziv veya endoskopik bir cerrahi prosedürdür. Bu, idrarın mesaneden dışarı akışını düzeltir. Prostat sadece erkeklerde bulunan küçük bir bezdir. Mesane ile üretra arasında yer alır ve üretrayı çevreler. Prostat büyürse, mesane ve üretra üzerinde baskı oluşturabilir. Bu da idrara çıkmayı etkileyen semptomlara neden olabilir.

TUR-P neden yapılır?
TUR-P genellikle büyümüş bir prostat (iyi huylu prostat hiperplazisi) rahatsız edici semptomlara neden olduğunda ve ilaç tedavisine yanıt vermediğinde önerilir. Prosedür, akut bir idrar retansiyonu atağından sonra da gerekli olabilir.
TUR-P'den sonra iyileşebilecek semptomlar şunlardır:

- İdrar yapmaya başlamada zorluk
- zayıf bir idrar akışı
- İdrar yapma zorluğu
- sık idrara çıkma
- Geceleri idrar yapmak için sık sık uyanmak
- ani idrar yapma dürtüsü
- Mesaneyi tamamen boşaltamama

Bipolar TUR-P'nin Faydaları
Bipolar TUR-P, prostatın küçültülmesinde geleneksel TUR-P kadar etkili görünmektedir.
Bipolar TUR-P'nin bir avantajı, tüm enerjinin cihazın içinde kalmasıdır. Normal (monopolar) TUR-P'de elektrik akımı kesici telden ayrılabilir ve prostat çevresindeki dokulara zarar verebilir.

Bazı çalışmalar bipolar TUR-P'nin ameliyat sırasında ve sonrasında kanama gibi komplikasyonları azalttığını da göstermiştir. Ayrıca ameliyattan sonra kateter (idrarı çıkarmak için bir tüp) takılma süresini de azaltır.

Klasik (monopolar) TUR-P sırasında cerrah, bölgeyi temiz ve düzenli tutmak için ameliyat alanını bir sıvıyla yıkar. Bu sıvının sodyum oranı düşüktür ve bu sıvı kan dolaşımına girerse kandaki sodyum seviyesini düşürerek ciddi yan etkilere yol açabilir. Bipolar TUR-P, TUR sendromu adı verilen bu komplikasyon riskini etkili bir şekilde azaltan bir salin (tuzlu su) solüsyonu kullanır. TUR sendromu riskinin azalması, cerrahların prosedürü gerçekleştirmek için daha fazla zaman kullanmalarına olanak tanır; bu da ideal olarak daha büyük prostatlarda çalışabilecekleri veya bipolar TUR-P ile daha karmaşık ameliyatlar yapabilecekleri anlamına gelir.

Potansiyel Riskler ve Komplikasyonlar
Her cerrahi prosedürde olduğu gibi, Bipolar TUR-P ile ilişkili riskler ve potansiyel komplikasyonlar vardır. Bunlar şunları içerir:
1. Kanama: Bipolar TUR-P sırasında kan kaybı genellikle minimum düzeydedir.
2. Enfeksiyon: İdrar yolu enfeksiyonu riskini en aza indirmek için operasyonun başında geniş spektrumlu antibiyotikler uygulanır.
3. Retrograd ejakülasyon (meninin dışarı çıkmaması)
4. erektil disfonksiyon

Ameliyat Sonrası Sizi Neler Bekliyor?
- Ameliyat sonrası ağrı; Ameliyat sonrası ağrı genellikle minimaldir ve reçete edilecek oral analjeziklerle kontrol altına alınabilir.
- İdrar Kateteri (sonda); Siz uyurken ameliyathaneye bir mesane kateteri yerleştirilir ve genellikle ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca yerinde bırakılır. Kateter genellikle taburcu olmadan önce çıkarılır
- Fiziksel Aktivite; Bacaklarınızda kan pıhtısı oluşmasını önlemek için ameliyattan sonra akşam veya en geç sabah yataktan kalkmanız ve hemşireniz veya aile üyenizin gözetiminde yürümeye başlamanız önerilir.
- Hastanede Kalma Süresi; Çoğu hasta için ortalama hastanede kalma süresi yaklaşık 2 gündür.

Prostat tedavisi için Deva Hastanesi'nden randevu alabilirsiniz. Hemen arayın!