Sağlık Rehberi / Türkiye'de Bel Fıtığının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye'de Bel Fıtığının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye'de bel fıtığı, omurlar arasında amortisör görevi gören disklerin kayması veya yırtılmasından kaynaklanır (gerilmesi, düşmesi, kaldırılması veya ağır kuvvet uygulanması nedeniyle). Omurlar arasında disk adı verilen pedler bulunur. Her diskin, çekirdek adı verilen sert bir dış katmanla çevrili yumuşak, jel benzeri bir merkezi vardır. Kaymış veya yırtılmış disk olarak da bilinen Türkiye'de bel fıtığı zayıflamış veya yırtılmış bir diske baskı uygulayarak omurilikten çıkan sinirlere baskı uygulayarak şiddetli ağrıya neden olabilir. Türkiye'de bel fıtığı sinir basıncı bel bölgesinde olmasına rağmen bu sinirlerin hedef organları olan bel, kalça veya bacaklarda da ağrı hissedilebilir.


Türkiye'de Bel Fıtığı (Bel Fıtığı) Nedir?


Lomber omurga beş omur ve diskten oluşur. Bu bölgenin vücut ağırlığının çoğunu desteklediği bilinmektedir. Türkiye'de bel fıtığı, omurlar arasındaki disk ekleminin kenarındaki yırtılma sonucu ortaya çıkan ve disk içeriğinin omurilik kanalına girip sinirlere baskı yapması sonucu ortaya çıkan çok yaygın bir hastalıktır.
Omurlar omuriliği çevreler ve hasar görmesini önler. Türkiye'de bel fıtığı, aşırı stres (ağır yük taşıma, uzun süre aynı pozisyonda kalma, stres, düşme, fazla kilolu olma, çok fazla doğum yapma) ve omurilikten çıkan sinirlerin sıkışması sonucu omurlar arasındaki kıkırdak kayıp yırtıldığında ortaya çıkar.
Cerrahi tedavi, Türkiye'de bel fıtığı olan bir hastanın ağrısını daha hızlı ve tahmin edilebilir bir şekilde azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Sinir sıkışması kaybı olan hastalarda sinir iyileşmesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Türkiye'de Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Bel fıtığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte ailesel (kısmen kalıtsal) ve aktiviteye bağlı bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Türkiye'de bel fıtığı hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilir. İstanbul'da daha çok yaşlılarda görülen bel fıtığı, genç hastalarda sağlıklı görünen disklerde de ortaya çıkabiliyor. Fıtıklaşmış bir disk, bir diskin dış halkası zayıfladığında veya yırtıldığında ortaya çıkar. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktör fıtıklaşmış bir diske neden olabilir. Bunlar:
* Yaşlanma ve dejenerasyon
* Aşırı kilo
* Ağır yüklerin kaldırılmasından kaynaklanan ani bir strestir.


Türkiye'de Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?


Türkiye'de bel fıtığı genellikle kalça, bacak ve ayaklara yayılan ağrı ile kendini gösterir ancak bel fıtığı nedeniyle aşağıdaki belirtiler de görülebilir;
* Bacaklarda veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
* Kas Güçsüzlüğü
* Hareket ederken zorlanma
• İktidarsızlık
• Sırt
* Bacaklara çarpan ağrılar
* Çabuk yorulma
• İdrar kaçırma
* Denge kaybı
* Oturma ve yürüme zorluğu

Bel fıtığından korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

Türkiye'de bel fıtığı olanlar kilo almamalı, ağır ağırlık kaldırmamalı ve uzun saatler oturmamalı veya ayakta durmamalıdır. Bel fıtığı olan aşırı kilolu hastalar kilo vermelidir. Soğuk havalarda bel bölgesini ekstra sıcak tutmak önemlidir. Bel fıtığı için en iyi şeylerden biri bel omurga kaslarını güçlendiren egzersizlerdir. Haftada 2-3 kez sırt üstü yüzmek bel omurga sağlığı açısından çok değerlidir.